Andżelika Cibor

22. Andżelika Cibor

I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika, Stefana Żeromskiego 10, 26-600 Radom

Skrócony opis

Cześć wszystkim! Nazywam się Andżelika i mam 14 lat. Kandyduję do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego nie bez powodu. Od dziecka miałam wpajane jak ważna jest pomoc innym teraz mogę spełnić swoje marzenia i wejść w prawdziwe życie aby pomóc każdej osobie na Mazowszu. Chcę aby młodzież z naszego województwa miała łatwiejszy kontakt z rządem i nie bała się wyrażać siebie ponieważ to właśnie oni są w stanie zmienić świat na lepsze. Każdy pomysł jest małym ziarenkiem, które dzięki pracy oraz pomocy innych jest w stanie wykiełkować w wielkie drzewo będące wzorem do naśladowania dla innych. Będę ogromnie wdzięczna za waszą pomoc oraz głosy oddane na mnie, jestem przekonana że się nie zawiedziecie. Pamiętajcie że każdy z nas może zmienić świat, potrzeba tylko chęci więc wstań z krzesła i dokończ ten projekt który zacząłeś/zaczęłaś, pójdź na to spotkanie które wiesz że ci się przyda ale po prostu nie chce ci się iść, weź udział w kursie i zmieniaj świat zaczynając od siebie.

Opis aktywności i doświadczenia

Udzielam się w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży "Arka" w Radomiu. Moim największym sukcesem jest wygranie dwóch etapów XII edycji konkursu Projektanci Edukacji gdzie razem z grupą kolegów ze szkoły stworzyliśmy "Pomocnego Wnuczka 2022" (PW22). Jest to wózek w pełni zasilany energią odnawialną i ma on na celu pomóc osobą starszym w przewożeniu ciężkich rzeczy, na przykład zakupów. Odniosłam ten sukces dzięki umiejętności współpracy oraz ogromnej determinacji do działania. Nasza wspólną praca okazała się sukcesem nie tylko dla nas ale również dla naszej szkoły oraz miasta. Uczęszczałam również do Ekonomicznego Uniwersytetu Dziecięcego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie gdzie przez jeden semestr uczyłam się między innymi o zarządzaniu czasem, finansami, reklamą a także negocjacji czy wpływie zmian klimatu. Ostatnią rzeczą która miała na mnie ogromny wpływ był udział w projekcie "Wpisz Do Kalendarza" była to seria spotkań prowadzonych przez Zuzanna Karcz oraz Annę Maziarską gdzie kobiety wdrożały młode kobiety w świat polityki oraz dogłębnie tłumaczyły dorosły świat. To również dzięki nim chcę zmieniać świat na lepsze.

Wizja na działalność w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego

Pomysł na dołączenie do sejmiku wpadł mi do głowy bardzo spontanicznie ale im dłużej myślałam tym więcej wad zauważałam w codziennym życiu dlatego postanowiłam że sama spróbuję coś zmienić. Interesuje mnie Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży ponieważ wiem że w moim środowisku należy zmienić bardzo dużo. Program Edukacji potrzebuje świeżego spojrzenia kogoś kto z niego korzysta. Ciekawi mnie również Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka gdyż moim zdaniem to właśnie o to powinno się dbać w szczególności. Każdy z nas powinien mieć równe prawa, doświadczać takiej samej sprawiedliwości. Młodzież z Mazowsza potrzebuję trochę większego wsparcia po pandemii a teraz też wojnie. Myślę że powinniśmy zająć się pomocą im w takiej sytuacji, przygotowaniem na wszystkie możliwości związane z wojną trwającą na wschodzie ale także różnymi innymi sytuacjami które mogą zagrażać społeczeństwu na przykład epidemie, klęski żywiołowe, ataki terrorytyczne. To właśnie o tym mówi się w szkołach najmniej, unika się niewygodnych tematów. Mam nadzieję że Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego dowiem się jak cały system działa od wewnątrz, nauczę się zarządzania, współpracy z innymi członkami, może uda mi się poznać wpływowe osoby dzięki którym wykształcę się w dziedzinie polityki.