Skrócony opis
Hej! Nazywam się Zofia Zielińska i mam 16 lat. Jestem uczennicą liceum Fundacji Szkolnej. Kandyduję do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, aby zmienić sytuację młodych ludzi w naszym regionie. Zmagamy się z wieloma trudnościami, jednak największy ze wszystkich dotyczy kryzysu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Dlatego jeśli uda mi się dostać do Sejmiku, to z pewnością ten temat będzie dla mnie najważniejszy, aby żaden młody człowiek nie bał się poprosić o pomoc i żeby nigdy nie został sam. Jestem osobą bardzo otwartą i łatwo nawiązującą znajomości, więc możecie traktować mnie jako swojego rzecznika i zwracać się do mnie z najróżniejszymi trudnościami i pomysłami. Potrzebny jest świeży punkt widzenia także spoza grona aktywistycznego. Chcę zastroszczyć się o teraźniejszość, ale i przyszłość naszego pokolenia. Mam naprawdę wiele pomysłów, które wierzę, że wspólnymi siłami uda nam się zrealizować. Jeśli zdecydujecie się na mnie oddać głos to z pewnością nie będziecie tego żałować i będziecie mieli reprezentantkę, która walczy od samego początku do samego końca.
Opis aktywności i doświadczenia
Moje doświadczenia w działalności społecznej obejmują wieloaspektowe zaangażowanie w różnorodne inicjatywy które pozwoliły mi rozwijać kluczowe umiejętności liderskie, takie jak organizacja, mediacja oraz budowanie relacji międzyludzkich. Dzięki temu zyskałam nie tylko umiejętności praktyczne, ale również poczucie, jak ważna jest współpraca i troska o innych w codziennym życiu.
1. Akcja "Wyprawka"
W ramach akcji "Wyprawka" od 9 lat biorę udział w organizacji kompletowania wyprawek szkolnych dla dzieci z domów dziecka i rodzin potrzebujących pomocy. Działania obejmują koordynację zbiórek artykułów szkolnych: plecaków, zeszytów, piórników itp. Dzięki tej akcji dzieci z domów dziecka oraz dzieci których rodzice nie mieli możliwości zakupu wyprawki, mogły z dumą rozpocząć nowy rok szkolny, co miało duże znaczenie dla ich poczucia własnej wartości i przynależności do rówieśników.
2. Akcja "Mikołaj"
Również od 9 lat angażuję się w organizację świątecznych prezentów dla dzieci z domów dziecka oraz rodzin w trudnej sytuacji materialnej w ramach akcji „Mikołaj”. Współpracuję z opiekunami domów dziecka oraz rodzinami w celu zebrania informacji o marzeniach i potrzebach dzieci. Uczestniczę również w pakowaniu oraz wręczaniu podarunków. Działanie to ma wymiar nie tylko materialny, ale przede wszystkim emocjonalny,niosąc radość i nadzieję dzieciom w tym szczególnym czasie.
3. Wolontariat w domu dziecka
Jako wolontariusz w domu dziecka miałam okazję spędzać bezpośredni czas z dziećmi, pomagając im w codziennych wyzwaniach. Moje zadania obejmowały pomoc w odrabianiu lekcji, organizację zabaw i zajęć kreatywnych. Bycie w stałym kontakcie z dziećmi nauczyło mnie cierpliwości, empatii oraz umiejętności dostosowywania się do indywidualnych potrzeb każdego dziecka.
4.Jako przewodnicząca klasy od pierwszej klasy szkoły podstawowej zdobyłam bogate doświadczenie w zarządzaniu zespołem oraz kształtowaniu atmosfery współpracy i integracji. Moja rola wymagała nie tylko umiejętności organizacyjnych, ale także komunikacyjnych oraz rozwiązywania problemów, co pozwoliło mi na wszechstronny rozwój jako liderki.
Moje obowiązki nie ograniczały się jedynie do klasy – aktywnie angażowałam się również w życie całej szkoły. Regularnie uczestniczyłam w spotkaniach samorządu uczniowskiego, gdzie reprezentowałam interesy mojej klasy i współpracowałam z innymi przewodniczącymi klas w celu organizacji szkolnych wydarzeń, takich jak apele, festyny, czy konkursy międzyklasowe. Dzięki temu nauczyłam się odpowiedzialności za większą społeczność oraz rozwinęłam umiejętność pracy zespołowej na szerszą skalę.
Wizja na działalność w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego
Chciałabym zostać Radną, aby zmieniać otaczającą nas (młodych) rzeczywistość. Patrząc na moje koleżanki i kolegów niepokoi mnie, to jak dużo jest problemów w naszym młodzieżowym społeczeństwie. Przede wszystkim myślę o uczestnictwie w Komisji Aktywizacji i Praw Młodzieży, aby docierać do młodych, mobilizować ich do działania i walki o swoje prawa. Dodatkowo ważna byłaby dla mnie Komisja Edukacji, która skupia się problemach polskiej szkoły. Moim zdaniem problemów jest naprawdę wiele - czas to zmienić tak, aby szkoła była miejscem przyjaznym, otwartym i bezpiecznym. Ostatnia Komisja Zdrowia, czyli temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, który osobiście jest dla mnie bardzo ważny i który na bieżąco śledzę w mediach, jednocześnie nie będąc obojętna.
Podczas trwania kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego chciałabym przede wszystkim zorganizować spotkania z uczennicami i uczniami mazowieckich szkół - zarówno podstawowych, jak i ponadpodstawowych. Będzie to idealna okazja żebyśmy porozmawiali o najważniejszych sprawach dla młodych m.in. edukacji, zdrowiu psychicznym, klimacie, prawach dziecka i innych, które sygnalizują mi rówieśnicy. Oprócz obywatelskich spotkań z uczniami chciałabym wziąć temat zdrowia psychicznego jako priorytet działalności Sejmiku. Problemów młodzież ma wiele, ale zdrowie i życie jest najważniejsze. Może udałoby się zrobić kampanię społeczną, która zaangażowałaby zarówno ekspertów, jak i osoby znane, które potrafią dotrzeć do młodych. Mam głowę pełną pomysłów i nie mogę doczekać się ich realizacji.
Chciałabym nauczyć się przede wszystkim działalności społecznej w szerszym obszarze niż Warszawa, z pewnością obecność w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego nauczy także legislacji i rozwinie moje kompetencjie w zakresie planowana dużych przedsięwzięć.