IX LO im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie
Skrócony opis
Hej!!! Jestem Antek i mam 16 lat. W wieku 12 lat zrozumiałem, że chcę działać i dołożyć swoją własną cegiełkę do tego świata! Jako przewodniczący samorządu szkolnego w podstawówce organizowałem akcje charytatywne i integracyjne, a w liceum angażowałem się w kampanie polityczne i działalność fundacji. Teraz chcę zrobić krok naprzód, w Młodzieżowym Sejmiku Mazowieckim skoncentruję się na trzech kluczowych obszarach: wsparciu zdrowia psychicznego młodzieży, ochronie środowiska i aktywizacji społecznej młodych. Chciałbym, aby moi rówieśnicy żyli w czystym środowisku pełnym możliwości i wsparcia! Chcę prowadzić projekty, które naprawdę podniosą świadomość na temat zdrowia psychicznego, organizować warsztaty w szkołach oraz kampanie internetowe. Pragnę działać na rzecz ekologii poprzez powołanie specjalnego zespołu wolontariuszy, którzy będą zaangażowani w lokalne akcje, a także aktywnie współpracować z samorządami, aby spełniać dynamicznie zmieniające się potrzeby młodego pokolenia. To wszystko, aby pokazać, że młodzi mają moc!!!
Opis aktywności i doświadczenia
Od zawsze czułem się zmobilizowany do działania na rzecz społeczności oraz rówieśników, a moje dotychczasowe doświadczenia związane z działaniem w różnych organizacjach utwierdziły mnie w przekonaniu, że wspólne zaangażowanie może prowadzić do realnych zmian. Od najmłodszych lat uczestniczyłem w różnych inicjatywach, które miały na celu poprawę jakości życia młodych ludzi w moim otoczeniu, a także wspieranie lokalnych projektów.
Pierwsze kroki w działalności społecznej stawiałem już w podstawówce, w samorządzie szkolnym. Jako jego przewodniczący, pełniłem rolę organizatora i koordynatora wielu akcji, które miały na celu integrację uczniów oraz aktywne włączanie ich w życie szkoły. Wspólnie z zespołem samorządu realizowaliśmy liczne projekty integracyjne oraz akcje charytatywne. W jednej z nich sprzedając nieużywane przez nas rzeczy, zdobyliśmy kilka tysięcy złotych, które przeznaczyliśmy na dom samotnej matki. Wtedy właśnie jako zaledwie 12 letni chłopiec zrozumiałem, że jednocząc się możemy zdziałać naprawdę wiele.
W pierwszej klasie liceum rozpocząłem swoją przygodę ze Stowarzyszeniem "Młodzi Demokraci", gdzie miałem okazje wspierać kampanie wielu polityków zarówno do historycznych wyborów parlamentarnych jak i tych samorządowych oraz europejskich. Pomagałem przy organizacji konferencji, rozdawałem ulotki, zbierałem podpisy a także wystąpiłem w spocie wyborczym. Dzięki SMD udało mi się także po raz pierwszy w swoim życiu wystąpić w telewizji w programie emitowanym przez TVP pt. "Bez retuszu".
W drugiej klasie szkoły średniej uczestniczyłem w konferencji fundacji #niezamłodzi - "Edukacyjny Pentagon", gdzie po raz pierwszy usłyszałem o działaniu Młodzieżowego Sejmiku. Jakiś czas później sam stałem się członkiem tej fundacji i dziś razem z całym zespołem wspólnie organizujemy drugą edycje tej konferencji. Wspólnie też zorganizowaliśmy konferencje w sejmie pt. "Europa kiedyś a dziś", która miała za zadanie promować udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Z ramienia tej fundacji uczestniczyłem również w dwóch konferencjach Akcji Uczniowskiej, gdzie debatowaliśmy na temat przyszłości edukacji oraz przyszłości młodych w Unii Europejskiej. W wakacje zdobyłem swoją pierwszą pracę którą również połączyłem z działalnością społeczną, ponieważ pracowałem dla fundacji "Greenpeace", wspierając jej kampanie dla ratowania pszczół oraz ochrony lasów przed wycinaniem. Od niedawna należę również do organizacji "Precedens".
Za swoje najmocniejsze strony uważam komunikatywność i otwartość w stosunku do innych, dzięki którym jestem w stanie łatwo i szybko wypracować kompromis, a także upór w dążeniu do celu.
Wizja na działalność w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego
Moja wizja działania w Młodzieżowym Sejmiku Mazowieckim opiera się na kilku kluczowych obszarach, które uważam za niezwykle istotne dla młodzieży w dzisiejszych czasach. Przede wszystkim chciałbym skupić się na wspieraniu młodych ludzi w kryzysie zdrowia psychicznego. Widzimy coraz więcej problemów w tej sferze, a dostęp do wsparcia psychologicznego, mimo wielu kampanii społecznych, jest wciąż ograniczony. W ramach działania w sejmiku chciałbym inicjować projekty, które zwiększą świadomość młodych ludzi na temat zdrowia psychicznego oraz ułatwią im dostęp do pomocy. Moim celem jest organizacja warsztatów psychologicznych w szkołach, kampanii informacyjnych oraz tworzenie przestrzeni, gdzie młodzież będzie mogła otwarcie rozmawiać o swoich problemach i emocjach. Problemy zdrowia psychicznego dotykają w jakimś stopniu praktycznie każdego z nas i wciąż jest wiele do zrobienia w ich kwestii, dlatego tak bardzo zależy mi aby dostać się do komisji zdrowia.
Kolejnym ważnym dla mnie obszarem jest ochrona środowiska i działania proekologiczne. Chciałbym w ramach komisji ochrony środowiska, rolnictwa i wsi realizować inicjatywy promujące zrównoważony rozwój oraz postawy ekologiczne wśród młodzieży. Wierzę, że młodzi ludzie powinni odgrywać aktywną rolę w walce z kryzysem klimatycznym, ponieważ tak naprawdę walczymy o naszą przyszłość. Dlatego chciałbym zebrać i powołać zespół wolontariuszy, którzy uczestniczyliby w takich akcjach jak sadzenie drzew czy sprzątanie terenów publicznych, także i zwłaszcza we współpracy z mazowieckimi szkołami podstawowymi oraz ponadpodstawowymi.
Ostatnim, ale nie mniej ważnym aspektem mojej działalności w sejmiku, byłaby aktywizacja młodzieży w społeczeństwie. Chciałbym wspierać młodych ludzi w angażowaniu się w sprawy lokalne, promować działalność obywatelską i współpracę z samorządami. Uważam, że młodzież powinna mieć realny wpływ na to, co dzieje się w ich otoczeniu i nie możemy dopuszczać do utrzymywania się powszechnego adultyzmu. Jedną z głównych inicjatyw byłoby tu zwołanie kongresu młodzieżowych rad z całego województwa mazowieckiego, dzięki czemu młodzi ludzie mogliby wymienić się swoimi spostrzeżeniami oraz pomysłami na działalność społeczną.
Działalność w Młodzieżowym Sejmiku Mazowieckim to dla mnie również szansa na ogromny rozwój osobisty. Chciałbym zdobyć wiedzę na temat funkcjonowania samorządów, rozwijać umiejętności pracy zespołowej oraz komunikacji, a także nauczyć się, jak skutecznie wdrażać projekty na poziomie lokalnym. Wierzę, że dzięki podejmowaniu inicjatyw w sejmiku mogę realnie przyczynić się do poprawy sytuacji oraz rozpowszechnienia problemów i potrzeb młodzieży.